54 göst.
Hamilelikte Bebek Sağlığı kategorisinde (2 puan)

bebeğine kistik teretom hastalığı teşişi konulan varmi.bu durumda ne yaptınız yada daha once birşeyler duydunuzmu bu konuda

Gebelik haftası 19

1 cevap

0 oy
(611 puan)

Yumurtalıklarda görülen kistlerden birisi olan matür (olgun) kistik teratom daha çok üreme çağlarındaki kadınlarda görülen, büyüklükleri 2-3 cm'den çok büyük 20-30 cm'ye kadar değişebilir iyi huylu (benign) kistlerdir. Bu kistler içerisinde saç, kıl, diş, tırnak, kemik, sinir gibi dokular bulundurmaları ile ilginç bir görüntü oluştururlar, içerisinde ayrıca yoğun yağlı sarı bir sıvı doludur. Nadiren içerisinde troid dokusu da bulundurabilir ve aşırı troid hormonu üretimine neden olabilir bu duruma struma ovarii denir. Bu kistler genellikle sağ veya sol tek yumurtalıkta görülür nadiren iki yumurtalıkta birden görülebilir.

(611 puan)
Tekrarlar mı? Kansere dönüşür mü?
Bu kistler kanser değildir ancak içerisinde immatür dokular bulunursa ileride kansere dönüşme ihtimali çok az vardır. İleride kistin tekrarlama riski az da olsa (%3-4) vardır.
(611 puan)
Tedavi ve ameliyat:
Dermoid kist için ilaç tedavisi yoktur mutlaka laparoskopik veya açık ameliyat ile kistin alınması gerekir. Nadiren kist ile birlikte yumurtalığın tamamının alınması gerekebilir. Kistin içerisindeki sıvı ve diş, kıl, saç benzeri yapılar temizlenerek kistle birlikte karın dışarısına alınır ve patolojiye gönderilir. Patoloji sonucunda kistin immanür dokular içerip içermediği önemlidir.
(611 puan)
Dermoid kistin tedavisi cerrahidir. Tespit edildiği zaman fazla vakit kaybetmeden operasyona alınmalıdır.Daha çok doğurganlık çağındaki bayanlarda görüldüğü için operasyonda yumurtalığı koruyarak sadece teratom alınmalıdır.

İlgili sorular

2 cevap 67 göst.
2 cevap 166 göst.
23 Ocak 2019 Hamilelikte Bebek Sağlığı kategorisinde Tecer (16 puan) sordu
...