278 göst.
Hamilelikte Anne Sağlığı kategorisinde (1,830 puan)

Hanımlar iyi akşamlar 

Ben pek dışarı çıkamıyorum havalar çok soğuk burda eşimde geç geliyor işinden dolayı tek de çıkamıyorum evde gün içinde git gel iş yapıyorum akşamda koridorumda yürüyorum bu yeterli olur mu ?

Egzersiz de yapmak istiyorum ama nasil şeyler yapacam bilmiyorum tehlikeli bişey yaparım diye korkuyorum da yardımcı olur musunuz?

Gebelik haftası 26+0
Reklam


5 Cevap

0 oy
(626 puan)
seçti
 
En İyi Cevap

Netten araştır bak canim 

(1,830 puan)
Ya baktım adam akıllı bişey bulamadım ondan sordum belki yapan vardır önerir diye
Reklam


0 oy
(577 puan)

Canım son 1 ay açılma olması için egzersiz ve yürüyüş daha önemli. Şimdiden kendini çok kasma. Ha tabiki yap kasları çalıştır ama kendini yorma çok haftan daha erken

(1,830 puan)
Ne bileyim ben çok normal doğum yapmak istiyorm o yüzden dedim yapayım şimdiden
(577 puan)
Canım zaten hamilelikte kasları çalıştırmak çok faydalı. sen yine yap yine yürü egzersiz yap ama çok ağır yapma ki erken doğum riskin olmasın o yüzden söyledim
(1,830 puan)
İşte n yapacağımı bilmiyorum kimsede yazmadı bişey anlamıyorum isim soranlara yada tetenoz diye yazanlara birsuru cevap verirler biz yazınca tık yok
(577 puan)
HAMİLELİK DÖNEMİNDE EGZERSİZ VE SPORUN FAYDALARI
Gebelikte egzersiz çok faydalıdır ancak her gebenin egzersize başlamadan önce doktoruna bir sakıncası var mı diye danışması gerekir. Gebeliğinize özel riskli bir durum yoksa doktorunuz egzersiz yapmanıza izin verecektir. Genellikle 3. ay bittikten sonra egzersizlere başlanılması önerilir.

Gebelikte egzersiz ve sporun faydaları:
- Bel ve sırt ağrılarını azaltır.
- Uyku problemini azaltır.
- Anne adayının hem fiziksel hem psikolojik olarak kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.
- Gebelikteki duruş ve vücut şekil bozukluklarını azaltır.
- Normal doğumu kolaylaştırır, kısaltır, sancıyı azaltır.
- Doğum sonrasında anne vücudunun daha kolay toparlanmasını sağlar (Doğum sonrası da egzersiz yapılmalıdır.)
- Annenin kendine güvenini arttırır.
- Annenin daha uygun şekilde kilo almasını sağlar.
- Gebelikte oluşan şişlik ve ödemleri azaltır.

Gebelikte egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Ara vermek, bazen yapıp bazen yapmamak faydalı olmadığı gibi zararlı da olabilir. Bu nedenle haftada ortalama 3-4 gün (2 günde bir) düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Egzersizde amaç asla kilo vermek veya almayı engellemek değildir, bu amaçla yapılmamalıdır. Egzersiz yaparken uygun beslenmenize dikkat ettiğinizde her gebe gibi normal şekilde kilo alırsınız. Zaten gebelikte kilo almayı engelleyecek kadar ağır ve uzun egzersizler önerilmemektedir. Egzersiz aşırı uzun ve sizi nefes nefese bırakacak kadar ağır olmamalıdır. Ortalama 20-30 dakika egzersiz uygundur ve aşırı terleme, bitkinlik, nefes nefese kalma, çarpıntı olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Egzersiz süresince 5-10 dakikada bir kısa dinlenmeler ve nefes alarak rahatlamalar yapılmalılıdr. Her zaman egzersize başlamadan önce 5 dakika yavaş yavaş ısınma hareketleri yapılmalıdır ve egzersiz bırakılırken de yavaş yavaş bırakılmalıdır
(577 puan)
Gebelikte egzersiz için sakınca oluşturan durumlar:
Sizde aşağıdaki risk faktörleri varsa size uygun daha hafif egzersiz hareketleri verilebilir veya belli bir süre egzerssiz yapmanız tamamen yasaklanabilir.
- Yüksek tansiyon
- Erken membran rüptürü (Suların gelmesi)
- Bu gebeliğinde veya önceki gebeliklerde erken doğum tehtidi olması
- Servikal yetmezlik veya rahim ağzına serklaj dikişi atılması
- Gebelik sırasında kanama olması
- Bebekte gelişme geriliği olması

Gebelikte ne tür egzersiz ve sporlar yapılabilir?
Gebelikte en uygun ve en risksiz, yapılması en kolay egzersiz yürüyüştür. Yürüyüşü yavaş veya hafif hızlı tempoda yapabilirsiniz. Kendinizi aşırı yormayacak, aşırı terletmeyecek kadar yaklaşık yarım saat yürüyüş yeterli olacaktır. Gebeliğin her ayında yapılabilir.
değildir.
Yüzme de gebelikte en çok tavsiye edilen sporlardan birisidir. Risksizdir ve çok faydalıdır. Gebeliğin her ayında kolayca yapılabilir.
gebelikte spor ve egzersiz


Gebelikte kaçınılması gereken sporlar nelerdir?
Bisiklete binmek düşme tehlikesi nedeniyle önerilmez. Ağırlık kaldırılan sporlar önerilmez. Basketbol, voleybol, tenis gibi top ile yapılan sporlar karın bölgesine top çarpabileceği için önerilmez. (Plates de top ile yapılıyor ancak böyle bir risk yok.) Ata binme düşme riskinden dolayı önerilmez. Dövüş sporları, dağcılık, dalış sporları önerilmez.

Evde ne tür egersiz hareketleri yapılabilir?
Gebelikte en önemli kas grupları 1)karın kasları, 2)sırt-bel kasları ve 3) pelvis kaslarıdır.
Sırt ve bel kaslarını güçlendirmek gebelikte bel sırt ağrılarını engeller. Karın kaslarını güçlendirmek doğumu kolaylaştırır ve doğum sonrası normalde çabuk dönmenizi sağlar. Pelvis kasları da doğum yolundaki kaslardır, bunların güçlendirilmesi doğumu kolaylaştırır ve doğum sonrası idrar torbası sarkması gibi şikayetleri önler.

- Bağdaş kurup oturun ve vücudunuzu dik tutun, başınızı öne arkaya 10 kere eğin. (3 tekrar)
- Aynı hareketi ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek 10 kere daha tekrarlayın, böylece boyun kaslarınızı gerdirmiş olacaksınız. Bu harekette vücudunuzu eğmeyin, dik dursun. (3 tekrar)
- Bağdaş pozisyonunda öne doğru eğilin ve sırt kaslarınızı gerdirin. Öne eğik şekilde 10 saniye durun sonra doğrulun. (5 tekrar)
Aynı hareketi bir omuzunuzu karşı çaprazdaki dize değdirmeye çalışır gibi yapın ve bu şekilde doğrulmadan 10 saniye durun, sonra doğrulun. (5 tekrar)
- Yere sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı dizler hafif kırık olacak şekilde uzatın. Ellerinizle ayaklarınıza ulaşmaya çalışacak şekilde doğrulun ve tekrar yatın (mekik çeker gibi). Bunu 10 kere tekrar edin. Bu hareket gebelik ve doğum için en önemli kas grubu olan karın kaslarının çalışmasını sağlayacaktır.
- Ayakta dik durun ve bacağınızı kırmadan yana doğru açıp tekrar indirin. Bunu 10 kere tekrarlayın. Bu sırada vücudunuzu eğmeyin, dik durmaya devam edin, bacaklarınızı kırmayın.
- Yere sırt üstü uzanarak dizlerinizi hafif kırın. Bu sırada kalça kaslarınızı kasın. Sanki idrar yaparken idrarınızı tutmaya çalışır gibi.. Bu pelvik tabandaki yani doğum yolundaki kasları güçlendirecektir. Bu hareket kegel egzersizleri konusunda detaylı olarak anlatılmıştır.
- Ayakta dik dururken kollarınızı yanlara omuz hizasına kadar açıp yavaşca tekrar yere indirin. 10 kere indirip kaldırın kolunuzu. (Her kol için 3 tekrar)
- Sandalyeye dik oturun ve tek bacağınızı yere paralel olana kadar dizden bükerek yavaşca yukarı kaldırın. Bacağınızın dizden yukarıda olan kısmı hareket etmemelidir. Bacağınızı yavaçca tekrar yere indirin. Bunu 10 kere tekrarlayın. Daha sonra diğer bacakla aynı harketi yapın. (3 tekrar)
- Duvara sırtınızı yaslayın. Bacaklarınızı duvardan bir karış önde yerde sabit tutun. Bu sırada yavaşca yere oturup kalkın, ayaklarınız yer değiştirmesin. Bunu 10 kere yapın.

Araştırdım senin için hepsini oku mutlaka:))
(626 puan)
Canim sen naptin ben arkadas icin arastirdim ama bulamadim arkadasin adina tesekkur ederim bende okudum iyi bilgiler var :))
(1,830 puan)
Bunu da okudum:D
Ama yinede tşk ederim zahmet edip baktığın için:*
0 oy
(626 puan)

6 ayda Artık kilo iyice arttığından, hareket ederken zorluk çekilmeye başlanır. Bu sebeple dolaşımı hızlandırmak ve enerji düzeyini artırmak için egzersiz yapılmalıdır. Fakat rahim kalbe uzanan ana damara baskı yaptığından ve kan akışını yavaşlatıp kan basıncını düşürdüğünden yere sırt üstü uzanmamaya dikkat edilmelidir. Bu dönemde bebeği korumak amaçlı sadece oturma pozisyonlarındaki hareketler yapılmalıdır. Yürüyüş egzersizleri ve pilates doğumun daha kolay ve rahat geçmesi için hamileliğin son dönemlerinde büyük önem taşır. Canm senin icin neten baktim 

(1,830 puan)
Çok sagolun ama bu soruyu sormadan önce okudum ben bunları sadece belli hareketleri yazmamış 6. Aydan sonra şunu yapim diye ondan sordum kızlara
0 oy
(578 puan)

Canım ben ikinci hamileligimdede evden hiç dışarı çıkmadım yuruyuy yapmadım üstelik günümde geçti sonra pilates yapiyodum hamilelik öncesi 2 sene yaptım bıraktım hamile kalınca pilates topum vardı üstüne oturup ileri geri ellerimide serbest bırakıp hareketler yaptım onunla ise yaramıştı son zamanlarda deneyebilirsin şimdi yine hamileyim ama kaldığımdan beri sürekli ayaktayım evde olsun dışarda olsun ayaklarimin altı sızlıyor nerdeyse erken dogurmaktan korkuyorum ama mecburen ayaktayım 

(1,830 puan)
Bende evde tekim biseyde yok uğraşayım orayı burayı temizliyorum sürekli hareket halindeyim
0 oy
(588 puan)

Canim şimdilik yürüyüş ve merdiven inip çıkmak yeterli senin için erken cunku.ilerleyen vakitlerde sabit bir yeri tutup dik bir sekilde çömelip kalkma ve hali girgirlar gibi hali uzerinde emekleyerek turlama hareketleri yapabilirsin günlük ama kendini cok yormadan 

Reklam


İlgili sorular

1 cevap 191 göst.
2 cevap 271 göst.
3 cevap 49 göst.
7 cevap 344 göst.
1 Kasım Hamilelik Dönemi Genel kategorisinde Gumbhill (177 puan) sordu
Reklam


...